Zapocnuvanje so ishrana

Go down

Zapocnuvanje so ishrana

Пишување  Admin on Вто Ное 27, 2007 2:47 pm

„Цвтстата храна се внесува што порано кај бебињата. Би се кажало дека ова се заснова повеќе на мислење отколку на реални факти околу корисноста или штетноста. За сега кога е во прашање исхраната не постојат никакви докази во прилог за или против замената на млечната исхрана со цврста храна. Може да се смета дека нормално и навремено родено бебе во текот на првите три месеци добро ќе напредува со мајчиното млеко или соодветната вештачка исхрана. На оваа исхрана треба да се додава и 400 единици витамин Д и 30 мг аскорбинска киселина односно витамин Ц.“
Ставете го бебето во полуседечка положба и со својот мускул потпрете му ја главата. Истотака може да користите и соодветна столица за хранење. Со чајна лажица или мала кафена лажица земете мала количина од претходно припремената каша. Во почетокот скоро се ќе ја исплука храна низ брадата. Не еднаш ке морате повторно да му ја вратите храната, за после неколку оброци стекне навика за јадење.
Ако вие е прво дете веројатно ќе дојдете до прашањето кога е доста односно кога доволно јадело. Тоа многу лесно ќе го увидите и сами! Бебето ќе ја врти главата и ќе одбива да ја отвара устата и на крај ќе ја плукне храната што не ја сака.
Никогаш не смеете да му ја буткате со сила храната ако одбива. Кога ќе почнете да давате зеленчук или месо, може да се случи да не му се допадне храната, Доколку тоа се случи, не му ја давајте таа храна извесно време. Можеби по неколку дена или недели вашето бебе ќе го смени мислењето и со задовоство ќе ја земе истата храна што претходно ја одбило.
Хранејќи го бебето со лажиче може да се размачкате, особено ако има обичај да ја враќа храната преку нос. поради роа заштитете се со пластична кецелја, а бебето со лигавче.
avatar
Admin
Admin

Број на мислења : 13
Registration date : 2007-11-26

Преглед на профилот на членот http://majka.4umer.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот