Rast i razvoj

Go down

Rast i razvoj

Пишување  Admin on Вто Ное 27, 2007 2:42 pm

Неговиот физички лик е :
... Високо е околу 86 см
... Тешко од 11 до 15 кг. или нешто повеќе.
... ќе има 16 до 20 запчиња
... цврсто со румени образи, кое трча и си игра неуморно

Неговиот ментален лик е :
... расположено и весело
... изговара многу зборови, а и можеби ќе биде во состојба и да каже неколку реченици
... разбира многу од тоа што ќе му се каже, и се интересира за се на светот околу себе
Потоа :
... би требало само да се храни
... најчесто весело легнува во кревет, иако се случува да понекогаш пружи и отпор
... знае да си игра само и дома и надвор
... можеби веќе научило само да врши нужда и преку ден да бара нокширче
... знае кој предмет каде стои и е во состојба да помогне
... слуша кога му се даваат едноставни задачи.
Поставени се темели за сите основни навики - работи кое детето треба инстиктивно да ги прави не размислувајќи и недоаѓајќи во спротивност со околината. Благодарение на тоа, неговата енергија е ослободена за активности кое ќе придонесат за развивање на неговите вродени способности и таленти.
Од сега вашето дете ќе ги развива умните способности со таква брзина што ќе се воодушевите. Не треба да го поттикнувате, напротив само да му овозможите простор за да се развива само.
avatar
Admin
Admin

Број на мислења : 13
Registration date : 2007-11-26

Преглед на профилот на членот http://majka.4umer.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот