Rast i razvoj kaj bebinjata

Go down

Rast i razvoj kaj bebinjata

Пишување  Admin on Вто Ное 27, 2007 2:25 pm

Врз растот влијаат многу фактори вклучувајќи го наследството, исхраната и здравствената состојба. Може да се проценува на повеќе начини. Ако исхраната е адекватна и ако немаат хронична болест повеќето деца постигнуваат нормален раст и развој.
Бебињата и децата обично не растат на идеално рамномерен начин- тие имаат тенденција да растат во „периоди“. Кај нив промена во висината и тежината се јавува за кратко време. Првата година на животот е време на најбрз раст. Просечно во првата година, бебе родено со 3.2 кг, ќе ја зголеми за три пати тежината и ќе тежи околу 10 кгр.
Постојат различни начини да се процени растот кај децата и адолесцентите. Најчесто се користат следниве:

Основни мерења кои вклучуваат тежина, висина и обем на главата.
Проценка на телесниот состав, како што е масното ткиво или мускулната маса
Калкулација на BMI (body mass index)
Споредување со стандарди- користејќи криви на растот и карти на растот, кои овозможуваат објективно да се интерпретираат мерењата.
avatar
Admin
Admin

Број на мислења : 13
Registration date : 2007-11-26

Преглед на профилот на членот http://majka.4umer.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот