Rast i razvoj

Go down

Rast i razvoj

Пишување  Admin on Вто Ное 27, 2007 2:49 pm

Кога вашето дете ќе има околу три години ќе:
... биде високо околу 90 до 100цм
... тежина околу 13 до 17 килограми - ќе биде и потешко ако е повеќе пораснато или има големи коски, а полесно ако има низок раст и е со поситна градба

Доколку правилно сте го учеле како да се облекува ќе биде во состојба да :
... се откопча и закопча од страна и од напред, под услов копченцата да се доволно големи.
... девојчињата ќе знаат да си ги облечат гакичките и фустанчето со мала помош (обично ако треба нешто да се закопча позади).
... машките дечиња ќе знаат да си облечат маица и пантолани, како и да си облече и соблече кратки пантоланчиња или тренерки со мала помош или совет
... да соблече и облече кондурчиња со мала помош
Ќе почне да брои, но не по редослед, така еден ден ќе брои 1,4,7,10, а следниот 2,3,8,6. Кога ќе се приближи петтиот роденден би требало да знае да брои по редослед.
Вашето дете потоа ќе почне да учи и песнички напамет. Ако често му ги читате, веднаш ќе ја примети грешката што сте ја направиле или ќе ве опомене ако прескокнете страница од неговата омилена приказна. Многу деца ќе ја кажат целата приказна до крај веднаш штом ќе почнете да читате.
avatar
Admin
Admin

Број на мислења : 13
Registration date : 2007-11-26

Преглед на профилот на членот http://majka.4umer.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот